Dış Yıldırımlık

Dış Yıldırımlık

Dış yıldırımlık ürünleri risk analizi sonucu hesaplanan Yıldırımdan Korunma Seviyesine (LPL) göre ölçeklenir. Yani taşıyacağı maksimum akım seviyesine karar verilir. Ürün seçiminde IEC / EN 62561 standardı kullanılır. İngiltere gibi bakır hammaddeli dış yıldırımlık ürünleri tercih edilen ülkelerde BS EN 13601, BS EN 755-5 standartları tercih edilir.

Ayrıca yukarı da bahsi geçtiği gibi 50 kA N ( normal ) tip yada 100 kA H ( heavy ) tip ürünlerin kullanımına koruma seviyesine göre dikkat edilmelidir. Bazı durumlarda 150kA ve 200kA akım taşıma seviyesine sahip ürünlerin de kullanılması gerektiği dikkatlerden kaçmamalıdır.

Dikkat edilecek önemli hususlardan biri de birbirleri ile elektron alışverişi yapacak ve metali deforme edebilecek kombinasyonlardan kaçınmaktır. Bu hem iniş iletkenleri hem de topraklama elemanları için çok önemlidir. Örneğin betonarme çeliği direkt olarak bina çevresindeki toprak içinde bulunan galvaniz şerit birleştirilirse toprak içerindeki galvaniz eleman zamanla deforme olacaktır. Dolayısıyla gerekli topraklama değeri zamanla bozulacaktır. Böyle uygulamalarda topraktaki iletken bakır yada paslanmaz çelik şerit olmalıdır.